با مدیریت تکنولوژی

با مدیریت تکنولوژی

خوشحالم که اینجا هستید. من بهداد فره وهر هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی-گرایش انتقال تکنولوژی. در وبلاگ "با مدیریت تکنولوژی" با مطالب متنوعی در زمینه مدیریت و تکنولوژی پذیرای شما خواهم بود.

۲۰فروردين

 veteranspartyofamerica.org تصویر از

نگرش[1]، نیاز ها[2] و انگیزش شغلی[3]

برای نمایش قدرت نگرش، جمله ای از (Howe & Krosnick, 2017) نقل میکنم: "نگرش هایی که میتوانند به سادگی تغییر کنند، ضعیف هستند. و بعید است بتوانند رفتاری را شکل دهند" در مقابل "نگرش هایی که بیشترین تغییر رفتار را شکل می دهند، سخت تر تغییر میکنند." (Howe & Krosnick, 2017)

در همین راستا، نیاز نوعی هدف عقلانی است. چیزی که باید در درجه اول بدانیم اینست که خواستن در تقابل با نیاز یک ماهیت ارادی دارد؛ اما نیاز ارادی نیست، بلکه لزوم است. هر چیز دیگر در این زمینه باید با دانستن این موضوع مورد بحث قرار گیرد (O'Boyle, 2012) .

همینطور میتوان به مقاله ای که سعید نیا تحت عنوان نیاز به دانستن و نیاز به درک کردن انجام داده است اشاره نمود. درحالی که وی از سلسله مراتب ماسلو[4] (یا مزلو) نام میبرد، عنوان میدارد سلسله مراتب نیازهای اساسی انسان یا هرم ماسلو از یکی از محبوب ترین مسائل در مقالات است و به آن در بسیاری از حوزه ها به ویژه در زمینه مدیریت اشاره شده است. (Saeednia, 2009)

بطور خلاصه هرم ماسلو در تصویر 1 معرفی شده است.

هرم نیازهای ماسلو - مزلو 

تصویر 1 - هرم ماسلو (گرافیک از hseirann.blogfa.com)

 

          در ادامه سعید نیا 2009 به نقل از ماسلو 1970 اشاره میدارد: بحث تئوری نیازها که در هرم ماسلو طرح شده است به نوعی میخواهد اشاره کند که هر سطحی از نیازها به خودی خود  پیش نیاز سطح دیگری از نیاز است. چه اگر نیازی بطور کامل مرتفع گردد نیاز دیگری پدیدار خواهد شد. (Saeednia, 2009)

انگیزش

انگیزش شغلی مبتنی بر رضایتمندی[5] است. در خصوص انگیزش یا Motivation  نظریه ای وجود دارد به نام SDT  یا  نظریه خودخواسته[6] . نظریه خودخواسته یک نظریه انگیزش است.  انگیزش به معنی حمایت از تمایلات طبیعی یا ذاتی ما است که رفتارهای موثر و سالم داشته باشند.  (Breaugh, Ritz, & Alfes, 2017)

 

نظر شخصی

به نظر اینجانب فره وهر میتوان رابطه خطی بین نیاز، نگرش و انگیزش شغلی تصور کرد. سازمان نیز اگر در نیاز های اولیه خود غوطه ور بماند نمیتواند به سطح بالاتری دست یابد. با (هووی و کرونزنیک 2017) موافقم که معتقد است تا زمانی که یک نگرش قوی پا به عرصه وجود نگذاشته باشد تغییری نیز رخ نخواهد داد.

در این حالت از نگرش است که واقعا انگیزش شغلی اتفاق خواهد افتاد. با مروری که بر سوابق شغلی خود و همکاران داشتم دریافتم تا بحال انگیزاننده های شغلی را در هیچ محیط کاری مشاهده نکرده ام! این جای افسوس دارد. آیا به همین دلیل نیست که (براو، ریتز و آلفس 2017) از تمرکز بر انگیزش شغلی به تنهایی گذر کرده اند و به مرحله ای فراتر به نام انگیزش خودخواسته پرداخته اند؟ مایلم در اینجا به مبحث in-group و out-group در مدیریت روانشناسی اجتماعی اشاره ای داشته باشم. در سازمان نیز گروهی خود را بعنوان عضوی از تیم میشناسند و با تمام وجود برای شرکت خودشان کار میکنند. به جزییات فیش حقوق توجهی ندارند و کمی بیشتر ماندن در محل کار یا انجام بخشی از کار در تایم شخصی برایشان مساله ای ندارد. در مقابل گروهی نیز چشم به راه فیش حقوقی و مقدار دقیق آغاز و پایان ساعات کار هستند. تلاش رهبری سازمان (و نه مدیریت) تبدیل out-group ها به in-group هاست. حال با این توضیح مفهوم انگیزش شغلی یا انگیزش خودخواسته برای خواننده ملموس تر می نماید.

 

منابع

Breaugh, J., Ritz, A., & Alfes, K. (2017, Nov 13). Work motivation and public service motivation: disentangling varieties of motivation and job satisfaction. Public Management Review, 1-21. doi:10.1080/14719037.2017.1400580

Howe, G. L., & Krosnick, A. J. (2017). Attitude Strength. Annual Review of Psychology, 68, 327-351. doi:68:327-351

O'Boyle, E. J. (2012). On Need, Wants, Resources. International Journal of Social Economics, 20(12), 13-26. doi:10.1108_03068299310145595

Saeednia, Y. (2009, Sep). The need to know and to understand in Maslow’s basic needs hierarchy. US-China Education Review, 6(2), 1-6. doi:ISSN1548-6613

 

 

پانویس                                 [1] Attitude

[2] Needs

[3] Work Motivation

[4] Abraham Maslow

[5] Satisfaction

[6] Self-Determination Theory SDT


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی